ALKOLLÜ VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER
ALKOLLÜ VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER

İnsan hayatındaki en gerekli besin kaynağı sudur. Sudan sonra en çok tüketilen diğer bir gıda maddesi ise meyve suyudur. Meyve suları portakal, greyfurt, mandalina, elma, domates ve ananas gibi pek çok çeşitli meyvelerden kolaylıkla elde edilmektedir. Amino asit, vitamin ve fenolik bileşik içeren su, şeker ve organik asit içerikleri ile besleyici özelliktedir.  

Meyve suyu üretimde kullanılacak meyvelerin üretime girişinden, çıkış aşamasına kadarki üretim prosesleri sırasında, insan sağlığını tehdit edebilecek pek çok risk göz önünde bulundurulmalıdır. Kalite ve iyi uygulama sistemleri ile tüketiciye sağlıklı bir şekilde ulaştırılmalıdır. Dört kategoride sınıflandırılan meyve suları; meyve suyu, meyve nektarı, meyveli içecek ve meyve aromalı içecek olarak kategorize edilmektedir. Üretim prosesinde suni tatlandırıcıların ilavesi, suyla seyreltme, düşük kalitede ürün kullanımı gibi tağşiş şekillerinin önüne geçebilmek için üretim sürecinin tüm aşamalarında ilgili parametrelerin hızlı ve gerçek zamanlı izlenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Katkı maddeleri ve bulaşanlar testleri, besin ve bileşenlerin analizi, yabancı madde analizleri, raf ömrü testleri, mikrobiyal yükün belirlenmesi için yapılan mikrobiyolojik analizler yapılan analizler arasında yer almaktadır.

Tüketimi yüksek oranda olan bir diğer içecek türü de alkollü içeceklerdir. Alkollü içeceklerin yasal düzenlemelere uygunluğu, doğru yöntemlerle üretilip üretilmediği, taklit ve tağşiş, sahte kimyasal bileşen varlığının tespiti, tüm bunlara paralel insan sağlığı üzerinde tehdit oluşturuyor mu ilkeleri göz önünde bulundurularak analiz yöntemleri uygulanmaktadır ve gerekli tespitler yapılmaktadır. Duyusal analizler, karbondioksit (CO2) Tayini, metil alkol tayini, suni boya aranması, okratoksin A tayini gibi pek çok analiz alkollü içeceklerde gerçekleştirilen analizler arasında yer almaktadır.

TOP