ÇEŞNİ VEREN MADDELER
ÇEŞNİ VEREN MADDELER

Antik çağlardan beri baharatlar tüm dünyada en çok talep edilen ve pahalı ürünler olmuştur. Bugüne kadar çok yüksek değerlerle dünyanın her yerinde yoğun bir şekilde ticareti yapılmıştır. Baharatlar, dünya çapında gıdalara yapılan en önemli katkılardan biridir. Gıdalara renk ve tat verme işlevinin yanı sıra muhafaza, tıbbi fayda, beslenme vb. amaçları da yerine getirirler. Antimikrobiyal özellikleri sayesinde baharatlar, gıda ürünlerinin sayısız özelliklerini geliştirmenin yanı sıra çeşitli faydalar ve uygulamalar bulmuştur.

Baharatların kalite güvencesi, doğrudan baharat endüstrisi için en iyi oranların alınmasına ve iş, ihracat ve ticaretin kesin büyümesine karşılık gelir. Kalite güvencesi, baharatların tedarik edilmesinden, işlenmesinden ve paketlenmesine kadar süreyi kapsar. Tedarik zinciri boyunca, kaynak kullanımından nihai üretime kadar, kalite standartları spesifikasyonlara göre belirlenir.

Düşük nem içeriğini sağlayarak mikroorganizmaların büyümesini kısıtlamak için kurutma işlemi yapılmış kurutulmuş gıdalar, genellikle düşük risk taşırlar. Ancak baharatlar beraberinde farklı bir dizi komplikasyon getirir. Baharatlar, tat, doku, görünüm gibi çeşitli baharat kalite parametrelerinin testinden geçmesi ve ayrıca tüketim için güvenli olması gereken yüksek değerli ürünlerdir. Baharatların tat, renk ve görünümlerinin set özelliklerine göre her seferinde aynı olması çok önemlidir. Baharat kalite test ve analizleri sadece yukarıda belirtilen duyusal analiz parametreleri değil, varsa kullanılan katkı maddelerini de Sudan boyaları gibi yasadışı boyaların tespiti, patojen mikroorganizmaların araştırılması, alerjen bulaşılar, mikotoksinler ve pestisit kalıntılarının varlığının tespiti gibi fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerdir.

TOP