GDO ANALİZİ
GDO ANALİZİ

Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO), genetik mühendisliği teknikleri kullanılarak genetik materyali değiştirilmiş bir organizmadır. Bunlar genellikle soya fasulyesi, pamuk, şeker pancarı ve mısır içerir. Gıda, tarım, zooteknik ve tıp sektörü gibi birçok alanda (örneğin insan insülini üretimi, rekombinant aşılar vb.) yaygın olarak kullanılmaktadır.

GDO testi, genetiği değiştirilmiş organizmaların basit bir şekilde tespit edilmesinden daha fazlasıdır. Artan ekim rakamları, küresel ticaret rotaları ve farklı ülkelerde değişen onay durumları, tohum, gıda ve yemde genetiği değiştirilmiş organizmaların tespiti için akıllı, özel analizleri gerektirmektedir.

Soya, mısır, pamuk ve şeker pancarı bitkilerinin kullanıldığı ürünler başta olmak üzere ürün içeriğinde GDO olup olmadığının ve üretim hattı boyunca herhangi bir aşamada farklı bir GDO’lu bileşenin ürüne bulaşıp bulaşmadığının belirlenmesi amacıyla gıda ve yem firmaları tarafınca talep edilmektedir. GDO tarama analizi (p35s, tnos, pfmv), gdo tarama analizi (bar geni aranması), bitki spesifik soya geni aranması, bitki spesifik pamuk geni aranması, bitki spesifik mısır geni aranması analizleri gerçekleştirilmektedir.

TOP