HİJYEN ANALİZLERİ
HİJYEN ANALİZLERİ

Her tüketicinin güvenli ve kaliteli gıdaya ulaşma hakkı vardır. Fakat dünyanın her yerindeki insanlar güvenli olmayan gıdaları tüketmekten hastalanmaktadır. Bu tür olaylar, bir gıda işletmesinin gıda hijyeni ve güvenliği taahhüdünün açık bir kanıtıdır. Gıda hijyeni, gıda güvenliğini sağlamanın ve gıda kaynaklı hastalıkları önlemenin çok önemli bir yönüdür. İster restoranlarda yemek pişirirken, ister bir catering hizmetinde veya bir gıda fabrikasında çalışırken, gıda hijyenini sağlamak, zararlı bulaşmayı uzak tutmak iyi kalitede hijyen kuralını gerektirir.

Gıda hijyeni, bir gıda üretim işletmesinin halk sağlığını mikrobiyal kontaminasyonun neden olabileceği gıda kaynaklı hastalık risklerinden korumak için uyguladığı uygulamadır.

Gıda sektöründe hijyen ve sanitasyon, yüzlerce insanın sağlığını ve refahını geliştirmede ve korumada hayati bir rol oynamaktadır. Gıdalar, malzemeler ve ekipmanlar, gıdaların üretimi ve tüketiciye ulaşımına kadar olan her aşamasında insanlar tarafından sürekli olarak işlenmeye tabidir.

Gıda sektöründe hijyen analizlerinde personel hijyen analizleri, ekipman hijyen analizleri, gıda işletmesinin ve üretim alanının ortam havalarının hijyen analizleri gibi yapılan pek çok analizler önem arz etmektedir.

TOP