HUBUBAT, HUBUBAT ÜRÜNLERİ ve BAKLAGİLLER
HUBUBAT, HUBUBAT ÜRÜNLERİ ve BAKLAGİLLER

Tüm dünyada yaygın olarak bulunan ve Türk toplumunun temel besin grubu olan tahıl ve tahıl ürünleri, insanların sağlıklı yaşamında önemli rol oynayan vitaminler, mineraller, lifler, ham yağlar, proteinler ve esansiyel yağ asitleri için hayati kaynakları karşılayan, temel gıda maddeleridir. İnsan beslenmesi açısından tahıllara bakış açısı artık içerdikleri karbonhidratlara dayalı enerji temini açısından önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle üretilen hububat ve hububat ürünlerinin temiz, sağlıklı ve kaliteli olması çok önemlidir. İyi bir ürün elde etmek için ürünün yetiştirildiği andan mutfağa kadar geçen tüm aşamalar önemlidir.

Gıda kalitesi, orijinalliği ve güvenliğini sağlamak için tahılların ve ürünlerinin kalite ve güvenlik özelliklerini değerlendirmek önemlidir. Yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC), enzime bağlı immünosorbent testi (ELISA), gaz kromatografisi gibi geleneksel ve geleneksel teknikler (GC), sıvı kromatografi-kütle spektrometresi (LCMS-MS), vb. gibi teknolojiler son yıllarda tahılların güvenliği ve kalitesi için kullanılmıştır.

Tahıl ürünlerinde fiziksel analiz kapsamında gerçekleştirilen ve tahıl ürünlerinin fiziksel kusurlu olup olmadıklarını ortaya koyan kırık tane, bozuk tane, yabancı madde, böcekbaşı muayenesi gibi kalite analizleri yapılmaktadır. Gluten tayini, kalıntı analizleri, katkı analizleri, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler tamamlayıcı analizler arasında yer almaktadır.

TOP