SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

İnsan yaşamının her evresinde gerekli olan sütün çiğ gıda olması; hayvana bağlı olarak değişebilen kompozisyonu ve orijini gıda güvenliği açısından riskli ürün gruplarından biridir. Protein, kalsiyum, fosfor, B2 ve B12 vitaminleri olmak üzere birçok yüksek besin içeriğine sahip olan süt ve süt ürünleri halk arasında yaygın kullanımından dolayı ve düşük ekonomik değere sahip olmasından kaynaklı besinler arasında taklit ve tağşişe en açık ürünler arasında gösterilebilir.

Süt ve süt ürünlerinin kalite kontrolünde hammadde kaynağının tespiti, üretim tekniğine bağlı istenmeyen değişikliklerinin analizleri, ürünün piyasada kalma süresinin belirlenmesi, taklit ve tağşişin belirlenmesi önemli olmaktadır. Bu bağlamda yapılan analizler renk, koku, tat gibi özellikleri ortaya koyan duyusal analizler; katkı ve koruyucu madde analizleri, süt veriminin arttırılması için hayvanlarda kullanılan antibiyotikler; hormon gibi ilaçların tespiti için yapılan kalıntı analizleri; hayvanın tüketimine bağlı olarak oluşan ağır metal analizleri; genetiği değiştirilmiş organizmalı ürünlerin (GDO) analizleri; patojen mikroorganizmaların tespitinin belirlenmesinde mikrobiyolojik analizler; protein, kalsiyum, fosfor, A vitamini, riboflavin, B12 gibi B vitamini gibi besin bileşenlerinin tespiti, tür tayini analizleridir.

 

Süt ve süt ürünlerinin düzenli ve zorunlu kalite kontrolu, hammaddeden başlayarak tüketiciye sunulmasına kadar olan nihai ürün garantisini esas kılmıştır.

TOP