ISO 28000:2007
ISO 28000:2007

Tedarik Zinciri Güvenliği  Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 28000, uluslararası bir standart olup, Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi gereklerini tanımlar ve bu sistemi uygulamak isteyen kuruluşlara bir yönetim modeli sağlar. Kuruluşun, Tedarik zinciri güvenliği ile ilgili faaliyetlerini diğer yönetim sistemleri ile aynı çatı altına alarak, risklerin etkin yönetilmesini hedefler. Bu yeni yönetim sistemi standardı, tedarik zincirine herhangi bir şekilde bağlı olan kuruluşlara tedarik zincirindeki kritik güvenlik noktalarına dikkati çeken yeni bir çerçeve çizmektedir. Bu çerçevede, tedarik zincirini hammadde temini ile başlayıp, ürün ve hizmetin farklı ulaştırma yöntemleriyle son kullanıcıya ulaşmasına kadar uzanan, birbirleri ile ilişki içinde olan kaynaklar ve süreçler dizisidir. Finans, üretim bilgi yönetimi ve üretim tesislerini içeren ancak bunlarla sınırlı kalmayan bir yapıdadır.

ISO 28000, bir tedarik zincirine dahil olan her kuruluş için, üretim, depolama ve dağıtım (karayolu, demiryolu, deniz ve havayolu dahil) konusunda, alıcıya gidene kadar yol boyunca güvenlik sağlayan bir güvenlik modelidir. Bir güvenlik sisteminin IS0 28000’e göre uygulanmasıyla, bir kuruluş bütün tedarik zinciri boyunca sahip olduğu güvenilirliği ve güvenliği arttırmaktadır. Yüksek bir değere sahip olan ya da bir tehlike arz eden ürünler dünya çapında taşınıp daha güvenli olarak saklanabilmektedir. Bu model, önleme, uygulama, izlenilebilirlik ve belgeleme konusunda güvenlik süreçlerini arttırmak isteyen kuruluşlar için tasarlanmıştır. Dahası, bir güvenlik yönetimi sistemi kuruluşun her seviyesinde artan güvenlik bilinçliliğine önemli bir katkıda bulunmaktadır.

Tedarik Zinciri Güvenliği  Yönetim Sistemi Belgesini Kimler Alır?

 • Üretim – imalat yapan tüm kuruluşlar
 • Yük taşımacılığı hizmeti veren kuruluşlar

Tedarik Zinciri Güvenliği  Yönetim Sistemi Belgesinin Faydaları Nelerdir?

 • Her büyüklükte işletme ve her tip ürüne uygulanabilir.
 • Uluslararası geçerliliğe sahip ISO 28000 belgesi ile piyasa koşullarında rekabet şansının artması sağlar.
 • Pazarda daha istikrarlı bir rakip olmanıza olanak sağlar.
 • Daha etkin çalışma yöntemleri zaman, para ve kaynak tasarrufu sağlar.
 • İyileştirilmiş operasyonlar performansı hataları azaltır, karı artırır.
 • Daha etkin iç süreçlerle çalışanları teşvik edip, onları sürece dahil eder.
 • Daha iyi müşteri hizmetleriyle daha çok müşteri kazandırır.
 • Uyumluluğunuzu kanıtlayarak yeni iş fırsatları edinmenizi sağlar.
 • Kurumsallaşma yolunda önemli bir adımdır.
 • İhale şartnamelerinde ISO 28000istendiği için, ihale ile iş alımlarında avantaj sağlar.
 • Kar, verimlilik ve pazar payında artış sağlar.
 • İhracatta ve iç pazarda ürünün müşteri tarafından kolayca kabul edilebilirliğini sağlar.
 • Ürün/hizmet güvenirliliğini sağlar.
 • Tedarik zincirinde daha iyi bir yer edinmede kolaylık sağlar.

Tedarik Zinciri Güvenliği  Yönetim Sistemi Belgesi Nasıl Alınır?

 1. Kuruluşun yapısı ve sistem ihtiyaçlarının belirlenmesi
 2. ISO 28000standardına göre sistem kurulumu
 3. ISO 28000sisteminin uygulamaları
 4. Akreditasyon kapsamları göz önünde bulundurularak belgelendirme kuruluşuna başvuru
 5. ISO 28000belgelendirme denetimi gerçekleştirilmesi
 6. ISO 28000belgesinin alınması

Tedarik Zinciri Güvenliği  Yönetim Sistemi Belgesi Geçerlilik Süresi Nedir?

ISO ISO 28000belgesi alındığı tarihten itibaren 3 yıl geçerlidir. Ancak her yıl gözetim denetimleri yapılarak belgenin şartlarının devam ettiği kontrol edilmelidir.

3 yıl sonunda ISO 28000belge geçerlilik süresinin sona ermesiyle yeniden belgelendirme yapılması için belgelendirme kuruluşuna başvuru yapılmalıdır.

Neden Sigmacert

SİGMACERT, 2015 yılından bu yana ISO 9001 ve birçok yönetim sisteminde IAS akreditasyonu ile belgelendirme sektöründe ilerlemektedir. Müşteri odaklılığı, hızlı ve etkin hizmet prensibi ve tarafsızlık bilinciyle belgelendirme alanında bir marka olmuştur. Bugüne kadar attığı profesyonel adımlarla büyümeye devam etmiş, ISO eğitimleri, baş denetçilik eğitimleri ile EĞİTİM SEPETİ markasına hayat vermiştir. ISO yönetim sistemleri alanında çalışan ve çalışmak isteyen birçok kişiye bu alanda profesyonellik katmıştır.

Büyüyen SİGMACERT ailesi yeni şirket grupları ile hizmet yelpazesini genişletmiştir. IAS, DAKKS, TÜRKAK, HAK akreditasyonlu belgelendirme süreçlerinin yanında ISO konusunda online ve yerinde eğitim hizmetlerimiz, Bilgi Güvenliği  Kontrol Laboratuvarı ve İş Hijyen Ölçüm Laboratuvar hizmetleri ile her zaman yanınızda olmaya devam edecektir

 

TOP